SOCIAL MEDIA

Tuesday, August 30, 2011

Joogafestivalist ja valgest tantrast

joogafestival

Kõige suurem kundalini jooga sündmus toimub igal suvel Prantsusmaal, metsa sees, Fondjouani lossi järve kaldal. Sinna tuleb kokku inimesi igast maailmanurgast ja üheskoos siis joogatatakse, mediteeritakse, lauldakse ja tantsitakse nädal otsa jutti.
See on nii omamoodi olemine, et esimesed paar päeva ei saagi täpselt aru kuhu sa oled sattunud. Ümberringi on tuhanded inimesed ja kõik nad naeratavad ning kiirgavad helgust ja elurõõmu. Ei kedagi nääklemas ega mossitamas.

Üks tavaline joogafestivali päev algab hommikul kell 3.45. See on selline eriline kellaaeg, kus väljas valitseb veel pilkane pimedus ning loodus ümberringi on uue päiksetõusuootuse hiirvaikuses. Äratuskella asemel sammub väike bänd läbi kõik telgiteed ja äratab elava kitarrimuusika ja entusiastliku laulukesega üles viimasedki Unematid. Siis on külm dušš, mida joogateaduses kutsutakse ishnaaniks (hirmus kasulik ja mõnus kehale ning äratab jube hästi üles ka) ja täpselt kell 4.30 algab kastemärjal aasal sadhana. See on joogide hommikuhäälestus keha, meele ja hinge puhastamiseks, arendamiseks ja valmisseadmiseks eesootavaks päevaks. Sadhana kestab kaks ja pool tundi ja sisaldab endas Japji lugemist (gurmukhikeelne palvus), joogaharjutusi ja mantrate laulmist. Kõik ikka päris pillidel ja elusas esitluses saadetuna. Ja niimoodi koos imeilusate väelaulude laulmisega sünnibki uus päev. Sadhana lõupuks sillerdab taevas hommikupäike ja ümberringi kõlab lindude-putukate hommikulaul.

Peale sadhanat saab termosesse kuuma yogi teed - maitsvat vürtsiteed piimaga - ja üsna pea ka hommikusööki - teravsooja kartuli-selleri-kurkumisuppi. Süüa saab päevas kaks korda- hommikul kell 8 ja õhtul kell 5 ning kõik see on kokku pandud ainult organismi puhastavatest ja tervistavatest komponentidest.
Kell 10 on aeg igapäevaseks missal group kohtumiseks ehk saadakse kokku oma seva rühma sõpradega, arutatakse maailmaasju ja tehakse joogat. Seva tähendab isetut teenimist ja on joogafilosoofias üks väga tähtis teema. Seva on karma jooga tööriist - ilma omi huve omamata teisi teenides põletame me oma eelmiste elude karmat. Aga karma karmaks, igal juhul on hea teha head. Ja joogafestival ongi tervenisti kantud sellest teineteise toetamise vaimust.

Kohale jõudes ja end "sisse kirjutades" saab valida umbes 20 erineva seva-grupi vahel alates äratusbändis laulmisest kuni juurviljade lõikumise ja keelegruppides tõlkimiseni välja. Mina tegin õhtusöögi serveerimise sevat, mis tähendas seda, et igal õhtul jalutasin koos kitcheree (mungubade-riisi-mõnusate vürtside pudru), peedi või porgandipotikestega läbi tuhandetest inimestest moodustunud pikad read ja tõstsin paraja portsu igaühe kausikesse. See oli hästi tore seva. Nii palju lõbusat suhtlust ja tänulikke naeratusi!

Peale missal grupi kohtumist algasid päeva esimesed workshopid. Hommikupoolikul sai valida 28 erineva workshopi vahel ja see oli oi kui keeruline. Sest teemad varieerusid psühholoogilistest ja tervenduslikest tantsuliste ja võitluskunstilisteni ja no viimne kui üks tundus nii põnev ja kutsuv. Workshoppidega ongi tegelikult nii, et sa võid valida kas käid iga päev erinevatel ja maitsed tükikesi või valid ühe ja sukeldud.

Lõuna paiku toimub suure telgi all ühine temaatiline joogatund-loeng ja peale seda ongi juba õhtusöögiaeg. Õhtusöögisevalased läksid kohale veidi varem, tassisid potid-kausid-kulbid köögist toiduplatsile ja kui inimesed olid pikkadesse ridadesse maha istunud, jagasid toidupalakesed laiali. Kui kõik kõhud ilusti toidetud olid, saime ise ka maitsemeelemeditatsiooni laskuda.

Ühelt poolt on tühi kõht kõige parem gurmeekokk aga teisalt olen ma tohutu kundalini jooga toidukultuuri fänn ka. Üks parimaid maitseid maailmas on ghee (ehk selitatud või) sees küpsetatud ingveri-sibula-küüslaugu kompott, mida kundalini joogas kutsutakse kolmikjuureks ja kasutatakse paljude roogade valmistamisel. Sel kuldsel kolmikul teatakse olevat tohutult tervistkosutavaid toimeid aga olulisimgi veel on see, et see lihtsalt maitseb nii võrratult hästi.

Ja siis tuli järjekordse 29 kutsuva teema seast välja valida õhtune workshop. Peale seda sai õhtupäikese käes kõik koos joogatada ja tervendusmeditatsiooni kogeda ning veidi enne 9 algas kontsert, kus kõrvu paitasid mahedad mantrad ja ilusad helid. Ja siis umbes 10 paiku puges igaüks oma telki, sest selleks ajaks oli juba parajalt pime ja varasest ärkamisest uni silmas.


Valge tantra


Aga tegelikult olid kõik need päevad vaid soojenduseks, et võimalikult rahulikul meelel ja puhtas olemises kolmepäevasesse valge tantra meditatsiooni laskuda.

Valge tantra on võimsaim grupimeditatsioon alateadlike programmide ja mustrite vabastamiseks ning puhastamiseks. Seda tehakse Mahan Tantricu juhiseid järgides pikkades rivides külg külje kõrval ja vastakuti oma paarilisega. Päeva jooksul kogetakse 6-8 erinevat meditatsiooni, mis sisaldavad endas kindlat käteasendit, silmade fookust, hingamist ja mantrat. Meditatsioonide pikkused võivad varieeruda aga seekord olid pea kõik 62-minutilised. Ja see oli ikka paras väljakutse küll. Mõned meditatsioonid nõudsid käte staatilist ülevalhoidmist, teised dünaamilist liigutamist.

Suurem osa meditatsioonidest olid paarilisele silma vaadates ja see on lihtsalt hämmastav-imeline kui palju jõudu me läbi silmade teineteisele anda saame. Rääkimata võimsast grupiväljast, mis 2000-kesi koos end ületades tekib. Ja tõesti, hoides tund aega käsi pea kohal eelnevalt veendunud olles, et üle mõne minuti seda teha on võimatu, koged sa nii ehedalt seda, kuidas su oma meel sulle piire seab ja kui palju kaugemal-kõrgemal su võimed tegelikult paiknevad.

Kuna valgel tantral on tugev puhastav jõud, siis kerkib seal üles ka igasuguseid emotsioone. Vahepeal naerdakse nii et pisarad silmis, vahepeal nutetakse päriselt. Oluline on lubada enda sees üles tulla kõigel, mis tulla soovib. Ja kui tavaelus on ehk lihtne endale öelda, et siin ma praegu otsustan mitte nutta või naerda, siis sellise energiamäsu sees ei saa sa endas maha suruda mitte miskit.

Öeldakse, et valge tantra mõjub ja kestab sinus edasi veel 40 päeva peale selle kogemist. Nii vist tõesti on, sest nüüd on juba kuu aega sellest kõigest möödas, aga ikka veel on tiibades mingit erilist kergust ja kvaliteetkütust. Ja naljakas “tegusalt äralennanud” tunne on ka. Et teeks hästi palju ja oleks asjalik ja samal ajal viibiks nagu mingis mõnusas surisevas rahu- ja rõõmumullis.

Igal juhul kui teie juurde peaks kunagi lendama joogafestivalil ja-või valgel tantral osalemise ideeke, siis nobige tal sabast ja järgnege! See on kõike ja veel palju rohkematki väärt!
Post a Comment