SOCIAL MEDIA

Thursday, December 22, 2011

Piparkoogiaeg


Ükskõik kas maa on valge või hoopis roheline nagu sel aastal, aga jõulud on eriline aeg. Üks mu lemmikaeg, olgugi et pimedate päevade ja öödega. Pimedus on see, mis laseb valgusel puhata ja kasvõi ainult sellepärast võiks tema olemasolu üle tänulik olla.
Kogu selle pimeduse ja kareduse sees on mingi sametine rahu, mis kandub loodusest üle hinge ja meelde. Ma vahel mõtlen kui õnnelikud me ikka oleme, et selle maakeratäpikese siinpoolses nurgas kõiki nelja aastaaega kogeda saame. Endast väljaspool ja enda sees. Sest iga aastaaeg nügib meie sees käima erinevaid protsesse ja annab võimaluse avastada enda olemuses kogu aeg midagi uut. Näiteks sügisel on minu meelest põnev jälgida oma negatiivset, positiivset ja neutraalset meelt ja nende lõputuna tunduvaid omavahelisi diskussioone. Talv toob aga alati vaikuse ja suigutab meeleookeni justkui kristalsesse jääuduunne.

Ja kogu see jõulutrall on ka ju omamoodi tore. Koguda kokku lähedased, hoida, toita ja kasvatada armastust, austust ja lähedust. See on aeg, et olla tänulik kõigi ja kõige eest, mis sinu elus on. Isegi kui mõned väga kallid on selle füüsilise keha teekonna lõpetanud, siis nende hingekehad ei ole kusagile kadunud. Kui lased hetkeks lahti materiaalse maailma meeleköidikutest, võid nende kohalolu, soojust ja toetust tajuda sama reaalselt kui “päris reaalselt”.
Ja isegi kui sul on praeguses hetkes väga vähe. Laiene aega ja ruumi ja ole tänulik oma hinge sära ja väe ning kõikide teekondade ja teekaaslaste üle, kes kunagi on eksisteerinud, eksisteerivad või saavad eksisteerima. Igaühe elu on tegelikult väikeste ja suuremate imede jada. Tuleb ainult teritada oma meeled ja neid märgata. 

Üks toredatest asjadest, mida koos kõige kallimatega jõuluajal teha, on piparkoogid. Ja et saaks maitsvam ja tervislikum, siis on tore teha kõik etapid ise algusest lõpuni. Need piparkoogid jäävad mõnusalt paksud ja krõmpsud üheaegselt ja tainast tuleb sellest portsust tervelt 1,5 kg pluss paarsada grammi veel niisamasöömiseks peale ka.Maitsvate vürtsikoogikeste komponendid:
850g speltajahu (kõige peenemat püüli)
2 tl küpsetuspulbrit
2 tl jahvatatud muskaati
2 tl jahvatatud nelki
4 tl jahvatatud ingverit
4 tl jahvatatud kaneeli
200 g gheed (selitatud võid)
335 g tumedat melassi (seda saab näiteks Marks&Spencerist)
160 g toorroosuhkrut
115 g ilusate sõnadega laetud vett
1 munaSõelu ühte kaussi kuivained ja teise vedelikud+suhkur+muna. Meie tegime nii, et selitasime või, segasime suhkruga ära ja siis lasime maha jahtuda. Pärast seda läksid hulka ülejäänud vedelikud ja muna. Siis tuleb sõeluda kuivainekausi sisu vedelikukaussi ja samal ajal kogu aeg hoolega segada. Lõpus ei jaksa enam lusikaga segada ja siis tuleb taigen lauale lajatada ja kätega sõtkuma hakata. Umbes nagu leiba küpsetades, ainult et piparkoogitaigen vajab veidi jõulisemat lähenemist. Kui tundub, et on ühtlane ja ilus, siis sõtku veel 5 minutit, jaga kahte või kolme ossa ja pista kilessemässituna külmkappi. Lase tal seal puhata 3 tundi või kui aega on siis terve ööpäev. Ja siis küpseta 175 kraadiga 10-14 minutit.


Need rooside ja kaunistustega voolitud piparkoogid olid kõige esimesed, mis taigna seest välja tulid. Roosid saab nii kui lõikad pika peenikese riba, rullid kokku ja tõmbad kroonlehed veidi laiali. Lehed tuleb noaga välja lõigata ja noaotsaga triibud peale joonistada. Päris palju mässamist aga kui oled õhinas, siis lendab see pool tundi, mis nelja piparkoogi tegemiseks läheb, justkui minut :) Leidsin nende 3D piparkookide idee ühest blogist, aga täitsa on meelest pühitud millisest. Igatahes kummardus väljamõtlejale. 

Nüüd pista aga nina õue ja hinga endasse üks korralik talvesõõm. Maitse selle maitset, nuusuta selle lõhna ja tunneta selle tunnet. Naerata esimesele kolmele võõrale, kes sulle vastu jalutavad, ütle midagi ilusat poemüüjale, helista mõnele sõbrale, kes igapäevasaginas kaugeks jäänud ja lõpuks pane käed iseenda ümber ja kallista end kõvasti.   

P.S: Ja kui ma praegu silmad taevasse tõstan, siis lendleb sealt alla pehmeid valgeid suhkruvatiebemeid. Nii et ehk saab selle aasta jõuluime - lumi - siiski sündima :)

Armastust ja piparkooke sulle!


Post a Comment