SOCIAL MEDIA

Thursday, March 8, 2012

Väärika naise vägi ehk teekond tibust tagasi kotkaks


Joogas öeldakse, et kõik saab alguse naisest ja kõik lõpeb naisega. Naine on vormi ja jõu andja: ta vormib aega, ilmaruumi ja meest: homset meest (last), tänast meest (abikaasat) ja eilset meest (esivanemaid). Terve ühiskond, teoorias ja reaalsuses, tugineb naise hingejõule.

Kui Yogi Bhajan 70ndate alguses Ameerikasse kundalini jooga tarkusi jagama saabus, oli ta üllatunud kuidas väärikast ja väekast naisest, Shaktist, oli siinpoolses kultuuriruumis saanud “tšikk”. Veelgi enam üllatunud oli ta sellest, et needsamad tibukesked, kelle tõeline olemus on väärikas kotkahing, olid ise rõõmsad ja rahul, et neid sellisel viisil kutsutakse ja koheldakse. Ta õpetas, et need tibud peavad kasvatama endale tagasi oma tõelised tiivad ja lendama kõrgelt neile kohase väe ja iluga.


Kõik suured hinged on sündinud läbi naise. Joogas öeldakse, et seesama energeetiline vägi ja puhtus, mis on elu andnud Buddhale ja Kristusele, on igas naises alles. Sinu sees on olemas kõikide eelnevate põlvede naiste vägi ja pühade hingede energia. Öeldakse, et seni kuni naisest sündinud ei austa naisi, ei ole Maa peal rahu.

Aga kõigepealt pead sa ise mõistma ja aktsepteerima oma tõelist olemust ja iidset väge. 

“Ainult sina ise oled omaenda väärikuse, omaenda iseloomu, omaenda pühendumuse ja omaenda standardi hoidja.” - Yogi Bhajan


Ja siin on üks ilus Yogi Bhajani loeng väärika naise väest, mille ta pidas naiste kursusel 1978.aastal:

Naine, kes ei ole väärikas ja kes ei räägi läbi oma jumaliku kiirguse, ei ole naine. Naise kõige kaunim ja suurem ehe on väärikus. Ta mitte ainult ei pea välja nägema väärikas ja kuninglik vaid ka elama väärikalt ja kuninglikult. Väärikus on voorus ja voorusliku elu elamine. Mõned inimesed arvavad, et kui nad teavad kombeid, räägivad kombekalt, käituvad ja teevad kombeka näo, siis nad ongi väärikad. Ei, väärikus on iseloomus. Väärikas naine annab elu väärikatele keskkondadele. Väärikas naine annab elu väärikusele elu kõikides tahkudes.

Väärika naise tundemärk on sügav mõju igale inimesele, kellega ta teed ristuvad. Öeldakse, et väärikus on voorus, mis mõjutab igat hinge. See on voorus, mis mõjutab igat hinge justnagu süütus liigutab igat südant. Inimesed jahmerdavad ja sahmerdavad oma teekonnal, aga kui sa hindad oma väärikust, ei lasku sa kunagi mitte ühelgi põhjusel madalale, mitte ühegi tüli, mõtte, tunde või mille iganes pärast. Sest väärikus on justnagu peegel: kui selles on mõra, moonutub terve pilt. Väärikad harjumused, väärikas sõnakasutus, väärikas käitumine, väärikas kehahoiak ja väärikas kommunikatsioon on nii võimsalt muljetavaldavad, et isegi käredaima vaenlase süda saab sulatatud.

Hing on alati väärikas. Kui meel suhestub hingega, muutub ka meel väärikaks. Kui keha suhestub sellise meelega, muutub ka keha väärikaks. Väärikus on tasakaaluka jumalikkuse tulemus. Väärikus on jumaliku sarmikuse, kuningliku puhtuse alus.

Väärikust saab arendada ainult läbi teadliku ühenduse oma hingevooga. Väärikus tõstab su kõrgemale ahvatlustest, vihast, himudest, ahnusest, voorusetust ja upsakast elamisest. Ilma mingisuguse soovita kellelegi muljet avaldada teed sa seda ometi ja sügavalt. See ongi väärikuse ilu. Viis kuidas sa räägid, kõnnid, näed, olukordadega tegeled, teenid ja teenimist vastu võtad on sinu elava käitumise kogusumma. Väärikas inimeses on tohutu hingevoog. Väärikas inimene on väga võimas isik.

Pidage meeles, et väärikal naisel on teatud iseloomuomadused: väärikas naine on väärikas läbi aja ja ruumi, püsiv ja järjekindel misiganes hetkes. Mõned inimesed käituvad oma rikaste sugulastega teistmoodi kui vaeste sugulastega. See ei ole väärikus. Väärikus õpetab seda, et kõik on Universumi ees võrdsed. Sõltumata olukorrast tunneb väärika inimese ära püsiva absoluutse tasakaaluseisundi järgi ükskõik mis surve või puudus sel hetkel ka valitseda võib. See on suur märk. Püsiv tasakaal käitumises on esimene märk väärikusest. Selline inimene ei kaubitse ja ei tunne vähimatki ahvatlust kaubitseda oma väärtustega kasu saamise eesmärgil. Väärikad inimesed ei unusta, et teises inimeses vaatab neile alati vastu Jumal. Ja kõige olulisem: väärikas inimene on alati pühendunud inimene, justnagu Universumi Lõpmatus. Ei ole otseteed ja need, kes proovivad seda leida, lõpetavad alati vääritute võtete omaksvõtmisega. On vaja lõputut vastupidavust, et elada oma väärikuse ulatuses.

Õpilane: Mida saab naine teha, et kaitsta enda väärikust sotsiaalsete ja poliitiliste muutuste keskel olles?
Yogi Bhajan: Sotsiaalsete ja poliitiliste muutuste keskel olles tuleb mõisa, et millal iganes naine muutub võimunäljaseks, saab temast koletis. Hiina draakon on koletis. See on ilus võrdlus sellistele naistele, kes selle asemel, et voolata koos väärikusega, muutuvad omandihimulisteks koletisteks. Ma olen seda näinud, väärikast emast saab omandiahne koletis rikkudes oma laste tuleviku enda isiklike, sotsiaalsete ja psühholoogiliste puudujääkide pärast.

Õpilane: Kuidas käituda siis kui sõbrad põlgavad ära meie väärika käitumise?
Yogi Bhajan: Vääritud inimesed käituvad väärikate inimestega alati agressiivselt, sest nad tahavad testida, kas sa tõepoolest oled väärikas või lihtsalt võlts. Ebakindel inimene proovib alati muuta enesekindlat inimest ebakindlaks, et testida tema enesekindlust. See on seadus.

Õpilane: Kuidas eristuvad teineteisest tõelisus ja väärikus?
Tõelisusel on kolm tahku: individuaalne tõde, olukorratõde ja Lõpmatu Tõde. Väärikusel on ainult üks tahk: see on tõeline siin, praegu ja igavesti.


Tervet artiklit saad lugeda siit.

Väärikust ja väge,


4 comments :

 1. Väga huvitav artikkel! Kiidan väga ka Teie blogi, mis on täis silmailu, inspiratsiooni ja väärt mõtteid :)
  Just iseenda mõistmine ja aktsepteerimine ongi üks rahulolu allikaid. Kuid ühiskonnas väärtustatakse palju ilu ja välimist külge ning seetõttu pole kerge sellest mööda vaadata iga kord ning eneseusk kipub kõikuma lööma. Kui teil oleks mõtteid või soovitusi, kuidas eneseusku leida, ennast armastada kõikide oma vigadega ja mitte häirida lasta ühiskonna mõjutustest, siis ma loeksin sellest väga heal meelel!

  ReplyDelete
 2. Suur aitäh heade sõnade eest! Iseenda armastamine ja aktsepteerimine on jah alus kõigele, mida ja kuidas me elus kogeme. Ma kindlasti kirjutan sellest lähemate kuude jooksul! Aitäh selle mõtte eest!

  ReplyDelete
 3. Väga igatsen teie inspireerivaid blogipostitusi. Loodan, et leiate veel aega ja innustust siia blogisse kirjutamiseks :)

  ReplyDelete
 4. Aitäh! Soovin seda kogu südamest teha ja sellised kommentaarid annavad innustuse see aeg leida :)

  ReplyDelete