SOCIAL MEDIA

Monday, June 25, 2012

Punase küünelaki etüüd: orgaanilised küünelakid


Mulle meeldivad värvid. Ja punane küünelakk. Aga et end mitte mürgiga üle valada, hakkasin otsima midagi looduslikumat. Kuigi päris puhast orgaanilist küünelakki teha ei ole võimalik, siis väga ligilähedasi leiab küll!
Kõigepealt ma muidugi langesin ilusa tootedisaini ja „näe-ainult-seda-mida-näha-tahad“ lõksu. Ehk siis tellisin endale ühe punase pudelikese siit. Sest suurelt oli kirjas ja kuulutatud, et kolme kõige koletumat kemikaali selles ei sisaldu. Mainimata jäeti aga sinna sisse allesjäetud neurotoksilisus, endokriinsüsteemi sassilöömisvõimalus, elusorganismidesse ladestumine ning silmade, naha ja kopsude ülesärritamisvõimalus. Ja kui üks "mürgivaba" lakk lõhnab ikka täpselt samamoodi kui kõik ülejäänud, siis tundub see ohutus kuidagi kahtlane.

Kurikuulus mürgikolmik
Kurikuulsa toksilise kolmiku moodustavad: formaldehüüd, tolueen ja dibutüülfalaat ehk DBP. Formaldehüüd on sama asi, millega säilitatakse surnud asju, tuntud kantserogeen ja silma, kurgu, nina ja nahaärrituste põhjustaja. DBP on tuntud reproduktiiv- ja arengusüsteemide mürk. Sama on touleen, mis lisaks veel põhjustab peavalusid, uimasust ja väsimust. Kõik need kemikaalid imenduvad läbi küünte organismi.

Miks nad seda jama sinna sisse siis panevad?
Lühidalt rääkides: tolueen on lahus, mida kasuta(ti)takse paljudes küünelakkides et lahustada ülejäänud komponente ja muuta lakk ühtlaseks ja kergelt pealekantavaks. Formaldehüüd kindlustab selle, et lakk kinnituks küünte pinnale ja muudab laki vastupidavaks ja kauakestvaks. Ning lõpuks DBP tegutseb sideainena, parandab laki pealpüsivust ja taksitab sel lahtilöömast-mõranemast.
Euroopa Liidus on alates 2005. aastast küll DBP kasutamine kosmeetikatoodetes keelatud, aga Ühendriikides on see senini vabalt leviv. Kuigi siin Euroopas on mürgise kolmiku levik nüüd limiteeritum kui veel mõni aeg tagasi, siis vahel ikkagi hiilib mõni neist „poolkogemata“ ilutoodete sisse. Nii et loe silte kui sa ostled.

Kas 3-mürgi-vaba lakk on piisavalt ohutu?
Aga see, et küünelakk ei sisalda mürgist kolmikut, ei tähenda koheselt, e t ta on hea ja ohutu. Tavaliselt sisaldavad küünelakid tihti teisi potentsiaalselt ohtlikke kemikaale nagu etanaat, isopropüül alkohol, erinevad lõhna- ja värviained. Ja kuigi need 3-mürgi-vabad brändid väidavad end olevat ohutud, siis ometi on nende pudelitest õhkuv lõhnapilv täpselt samasugune kui tavalisest keskmisest küünelakipotsikust lendlev keemiahõng. Ja see küll väga naturaalne ega pealekandmistinnustav ei ole.

Vegan-küünelakid
On olemas aga ka küünelakid, mis kutsuvad end naturaalseteks või isegi vegan-küünelakkideks. Need on tehtud vee baasil ja ei kasuta tolueeni (mis muuseas tähendab ka seda, et nad ei lõhna kui hingetuksvõttev keemia). Lisaks on neist paljud kampri-, dimetüülbenseeni- ja kunstlike värvainete vabad ning kasutavad ainult turvalisekskiidetud looduslikke värvaineid. Nendes on küll ka väga väike kogus plastikut, tavaliselt kopolümeeri vormis, aga oma olemuselt võib selliste küünelakkide kohta öelda peaaegu-et-täitsa-naturaalne. Mõned neist ökolakkidest väidavad end isegi olevat hüpoallergilised ja seetõttu ei põhjusta mingit naha ega küüneärritust.

Sellised lõhnatud, mittemürgised ja biolagunevad küünelakid on minu meelest ainus variant üldse, mida kasutada. Erinevalt tavalistest küünelakkidest ei põhjusta need vähki, sünnidefekte, reproduktiivsüsteemijamasid, allergiaid ja ei muuda küüsi kollaseks.

Üks hea veebileht, kust kontrollida, kui ohutu miski toode ikkagi on, on see. Seal pole küll kõiki maailma tooteid aga mõned ometi.

Mina leidsin endale punaste-küünte-tujude jaoks selle lakitootja ja olen väga väga rahul. Lakk ja lakieemaldi lõhnavad mõlemad pehmelt ja kergelt kui vesivärvipotsikud ja värv püsib küüntel väga kaunilt.
3 comments :

 1. Kas on võimalik saada ka link mainitud veebilehele?

  ReplyDelete
 2. Kas mõtled seda?
  www.acquarellapolish.com

  ReplyDelete
 3. Kas neid küünelakke võib Eestis ka kuskilt osta?

  ReplyDelete